2020 November 3

Novemberi kirándulások Budapest környékén

Nyakas-kő

Budapesttől nem messze, Biatorbágyon járunk, a Tétényi-fennsík szélén, ahol egy tudományi és turisztikai célpontnak is kitűnő, országos jelentőségű természeti emlékre bukkanhatunk. A Nyakas-kő kihagyhatatlan látnivaló, egy igazi természeti kincs. A Budai-hegység védett természeti területén, a Nyakas-kő, a bádeni és a szarmata korszakra jellemző képződmények egyik legjobb példája. A hatalmas oszlopszerű kőszikla egy földtudományi érték, különböző keménységű kőzetek rétegződése alkotja. A környék mészkőszikláiban egyébként több helyen is tengeri ősmaradványok, tengeri sünök, kagylók és egyéb puhatestűek lenyomatait találhatjuk.

Nagy-Kevély és a kamu egri vár - körtúra

Hihetetlen, mi minden fér ebbe a könnyű túrába. Mindez egy 12 és fél kilométer hosszú, 450 méter szintkülönbségű turistaútba sűrítve és akkor a kirándulás közben előbukkanó, pompás pilisi kilátóhelyeket még nem is említettem, ahol csak áll az ember földbe gyökerezett lábbal, és nézi a terepasztalként elé terülő tájat. Gyerekekkel is ajánlott!

A körtúra kiindulópontját, Pilisborosjenőt tömegközlekedéssel is viszonylag gyorsan elérhetjük a fővárosból. A község északnyugati végén rálelünk az országos kéktúra jelzésére, és innentől nincs is más dolgunk, mint követni a kéket toronyiránt.

Teve-szikla és kamu vár

Az első érdekes látnivaló a Teve-szikla egy kisebb mező vagy tisztás szélén. A látványos sziklaformáció egy elhagyott dolomitbányából magasodik elénk, és bizonyos szemszögből valóban úgy néz ki, mint egy megkövült dromedár.

Miután megtaláltuk a teve fejét és púpját is, a kék kerékpárutat jelző úton gyalogolunk tovább. 60-80 méter után letérünk balra, és egy lefelé vezető, jelöletlen, széles, murvás úton egyenesen az egri vár díszletéhez érkezünk. Itt forgatták ugyanis 1968-ban Gárdonyi Géza regénye alapján a Várkonyi Zoltán rendezte kultikus Egri csillagok című filmet.

Dera-szurdok

Pomázról Pilisszentkereszt-Dobogókő irányába, a műútról könnyen megközelíthető egy balra levezető aszfaltozott út, ez vezet le a szurdokvölgy parkolójához (N47 41.090 E18 55.187), itt kiépített pihenőhely, egy nagyobb tisztás, és tűzrakóhely vár ránk, ahol egy kis szalonnasütésre is van lehetőség.

Dera-szurdokban folyik a Pilis leghosszabb folyóvize nem messze Pilisszentkereszttől és szurdokszerű, meredek völgyet vájt magának az idők során. A "dera" szó maga is rést, szakadékot jelent. Ezt a találó nevet a Pomázon élő szerbek adták egykor a folyónak és így a szurdoknak is. A folyó 1-1,5 kilométeres mély, meredek szurdokot alakított itt ki. Tükörsima felületűre kopott kövek törik meg rendre a folyó felszínét. A Dera hangos csobogással száguld végig a medrén egészen addig, amíg Szentendre alatt végül a Dunába torkollik. 

Előző hír Következő hír

Hírek

Ír Nagykövetség

Köszöntjük az épületben az új Nagykövetet!

Tovább

Őszi programok

Programajánló hűvösebb napokra

Tovább

Az HBO Max megérkezett Magyarországra

Nézz online mindent, amit szeretsz egy helyen

Tovább

Madame Tussauds Budapest

Sztárok a Palazzo Dorottyában

Tovább